055-7238-119

"ארה"ב צריכה להכניס כוחות צבאיים למלחמה"

ד"ר ענת הוכברג־מרום, חוקרת ומומחית לגיאופוליטיקה ולמשברים בינלאומיים:
"חולשה מייצרת תיאבון אצל פוטין – אין ברירה אלא להפגין כוח"

 

קשה להעריך לאן עוד תגיע המלחמה העקובה מדם בין רוסיה לאוקראינה, שנכנסה היום (ו') אל יומה התשיעי והובילה עד כה לאבדות רבות בנפש בשני הצדדים, לחורבן איום ונורא ולנדידתם של כמיליון פליטים מביתם. ד"ר ענת הוכברג־מרום, חוקרת ומומחית לגיאופוליטיקה ומשברים בינלאומיים, שוחחה עם ניסים משעל ב־103fm וסקרה את המצב המתוח.

"אני חושבת שאנחנו צריכים להתעורר לבוקר חדש אחרי 10 ימים של מאבק מול ונגד רוסיה", הכריזה ד"ר הוכברג־מרום בפתח דבריה, "נדרשת חשיבה מחושבת, גישה חדשה ליחסים הבינלאומיים. זו לא המציאות שהיינו בה ב־21 לפברואר, המציאות הזו נכפתה עלינו. אנחנו נמצאים במציאות אחרת לגמרי ממה שאנחנו חושבים שזו המציאות. כרגע אנחנו במלחמה מול פוטין שמבחינתו כל האמצעם כשרים. המטרה מקדשת את האמצעים וזה לא סיסמאות, אנחנו רואים את המאבק הצבאי ולצידו את המאבק התקשורתי".

על כך שארה"ב עומדת מנגד, תקפה: "זו בדיוק הבעיה. גורמים גדולים נוספים יכולים להתרומם ולערער את המצב הקיים ואת היציבות, ואני לא מדברת רק על האקרים או טרוריסטים, ברגע שמייצרים מציאות שהמערב חלש וכנוע. אני מצפה שהמערב יעמוד כחזית אחידה, גם צבאית ואם צריך גם להכניס כוחות לאוקראינה, כי במלחמה כמו במלחמה זו המציאות".

בתגובה לאמירותיה, טען ניסים משעל כי על ידי כך שהיא דורשת התערבות של ארה"ב זה יוביל למלחמת עולם שלישית. ד"ר הוכברג־מרום השיבה כי "אני מובילה למצב שצריך להבין כבר שזו מלחמה. אם נבין שזו מלחמה ננקוט בכל הצעדים הדרושים. החרב מעלינו היא כמובן אלמנט ההרתעה הגרעיני. מול הילד הרע שנקרא פוטין אין ברירה אלא להפגין כוח. כרגע אנחנו, וכולם כאן במערב מבינים את זה היטב, שחולשה מייצרת אצל פוטין תיאבון גדול יותר, ולא רק אצלו וזו בדיוק הבעיה".

"אוקראינה היא לא האינטרס האמריקאי והציבור האמריקאי לא יאפשר לביידן לזוז"

"אני לא קוראת למלחמת עולם, זה הבדל גדול", הסבירה, והוסיפה: "כרגע המצב הוא כזה שהאינטרס החיוני של ארה"ב נמצא במקום אחר. אוקראינה היא לא האינטרס האמריקאי והציבור האמריקאי לא יאפשר לביידן לזוז. ביידן והמערב צריכים להבין שהצורך פה הוא בשינוי עמוק של התפיסה, ברגע שיש לו גם את סין, שתומכת ברוסיה כלכלית, אבל בשום פנים ואופן לא מעורבת ולא תתערב, היא כן מקבלת את התמיכה, את הרוח הגבית והפיננסית שמאפשרת לה להתנהל כרגע בצורה מאוד ברוטלית וחסרת מעצורים".

לטענתה, בכל הקשור לתוצאה הסופית מלחימתו של פוטין לא ניתן לדעת לאן הרוחות ינשבו. עוד הבהירה כי "הוא מתנהג ברציונליות מובהקת, חישובי עלות תועלת רציונליים. זה לא הרציונל המערבי וצריך להבין שיש לנו כאן סיפור. להגיד 'המטורף' זה הכי קל כי אז אנחנו מעבירים את האחריות הלאה. משוגע ככל שיהיה הוא מתנהג ומכוון מטרות והשגת מטרות ומבחינתו אוקראינה זו רק ההתחלה".

"ברגע שנתפקח – יהיה קל יותר להתמודד נגד מי שעל סף כיבושה של אוקראינה"

"ברגע שנתפכח מהסיפור שאנחנו מספרים לעצמנו אני חושבת שקל יהיה יותר להתמודד בצורה אובייקטיבית, מפוכחת, ולקחת את המנהיגות לידיים ולהתמודד נגד מי שכרגע הוא על סף כיבושה של אוקראינה", סיכמה ד"ר הוכברג־מרום.

אל-קאעידה עבר להתמקד באזורים המצויים בסכסוכים פוליטיים וקונפליקטים
אתניים, שבהם מתגוררות אוכלוסיות סוניות בסיכון, דוגמת סוריה, תימן וסומליה. באזורים אלה הארגון ממלא פונקציות שלטוניות ומספק רשת ביטחון והגנה לאזרחים. כתנועה חברתית, הוא מעורב באופן מעשי ויומיומי בהשקעה ובפיתוח תשתיות לאומיות, כגון סלילת כבישים, הקמת בתי ספר ובתי חולים מקומיים

תפריט נגישות